ELEKTROWNIE WIATROWE


Przydomowe turbiny wiatrowe: jak działają, czy warto?

 

Za niekonwencjonalne uznawane są te źródła energii, które nie wykorzystują organicznych paliw kopalnych: węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego i ich pochodnych. Przydomowe turbiny wiatrowe wykorzystują darmową energię wiatrową. Czy to się w Polsce opłaca?

 

Przydomowe turbiny wiatrowe przetwarzają energię rzek, wiatru, biomasy i promieniowania słonecznego. Niekiedy zastosowanie ich w indywidualnych gospodarstwach domowych jest nierealne ze względu na skalę i koszt inwestycji. Jednak urządzenia takie jak opisane w tym artykule turbiny wiatrowe z powodzeniem są stosowane w wielu domach jednorodzinnych. I chociaż wciąż jeszcze nie można mówić o ich popularności, to oferta rynkowa tych urządzeń jest spora. Mimo wysokich cen coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycje, licząc na korzyści wynikające z niskich kosztów ich eksploatacji.

 

Do czego służą przydomowe turbiny wiatrowe?

 

Spotyka się je często podczas zagranicznych wojaży, u nas jest ich na razie niewiele. Najbardziej rzucają się w oczy wiatraki przypominające gigantyczne śmigła zamontowane na kilkudziesięciometrowych masztach. Są to urządzenia przeznaczone do produkcji energii elektrycznej. Oprócz ogromnych wiatraków pracujących na potrzeby energetyki profesjonalnej produkowane są także niewielkie turbiny będące minielektrowniami przeznaczonymi do indywidualnych gospodarstw domowych.Tego typu turbina z wirnikiem o osi pionowej jest cicha i może stać blisko domu

                                                                                                                    czytaj więcej